Dijeta 5 Tabela: lista proizvoda, meni, recept

Dijeta 5 Tabela: lista proizvoda, meni, receptPankreatitis - neugodan bolest, koja je u pratnji jake bolove u lijevom gornjem kvadrantu. U stvari, pankreatitis je upala gušterače. Da bi se olakšalo simptome bolesti, kao iu periodu rehabilitacije potrebno je posmatrati poseban režim ishrane. Često, za pacijente sa pankreatitisa i drugih bolesti koje uključuju nježan tretman za oporavak gastrointestinalnog trakta, posebno jetre, napisano dijeta 5 do Pevsner.

Sadržaj:

Dijeta 5 Tabela: lista proizvoda, meni, recept
Tabela 5 - Diet

Dijeta za bolesti želuca, jetre i žučnih puteva uključuje korištenje toplih jela, ni u kom slučaju ne mogu jesti previše vruće ili hladne hrane, što može poremetiti funkcioniranje gastrointestinalnog trakta. Također je potrebno da eliminiše pržena, masna, soljeni, dimljeni i sirovog voća i povrća, koji preopteretiti probavni trakt jer sadrže krmno bilje.


Dijeta №5: lista proizvoda

Dakle, dijeta 5, 5a kao dijete, omogućava da jede:

povrća juhe, može se koristiti za pripremu dozvoljene žitarica ili tjestenine, poželjno je koristiti izlizane supa pire.

hljeb To mora biti visoke kvalitete brašna, po mogućnosti osuši.

žitarice, osim proso kaša, koja može povrijediti želučane sluznice. Posebno se preporučuju su riža i zobene pahuljice, oni su korisni za rad želuca i pankreasa. Oni mogu biti kuvana na vodi, i na pola sa mlijekom. Dozvoljena i izbor žitarica - složenac, pudinga, suflea.

pasta u malim količinama. Oni mogu biti pripremljeni na isti način kao i žitarice.

mliječne proizvode, tolerancijom mlijeko, ali je bolje koristiti kiselo mlijeko sa prosječnim sadržajem masti od - kućica 9 posto masti, jogurt i nemasni sir. Posebno pozdravljam jelo od termički obrađenih mliječnih proizvoda - pudinga, sira. Imajte na umu da moraju biti ili pečen u pećnici ili na pari.

Proizvoda od mesa Mi moramo dati prednost nemasnog sorti - piletina, puretina, govedina i lean svinjetine. Cook meso bolje na pari ili kuhano, prethodno kotlet ili samljeti u mašini za mlevenje mesa ili blender.

Voće i povrće To mora biti bez krmno bilje, poželjno termički prethodno obrađena - kuhani ili potpuno pečena.

mogu se koristiti sokovi od voća i povrća, ali pola razrijeđen s vodom.

Lean riba, kuhanje, takođe, kao i za meso - na pari ili kuhano.

jedu jaja želite ograničiti, dozvoljeno ne više od jednog jajeta dnevno, po mogućnosti bez žumance. Oni mogu biti kuhani, ali smyatku pare ili kuhati omlet.

Biljna ulja i životinjskih masti koristi samo za kuhanje.

od pića Dozvoljeno slab čaj limun, razne voćnih napitaka i čajeva (npr kukova).


Ono što ne jesti na dijeti 5 sto

5 Dijeta za pankreatitis sto isključuje upotrebu

  • Svježe pecivo, integralni hleb i crni hleb.
  • Mesa i ribe juhe i jela na bazi njih.
  • Masnom mesu, dimljeni i slana jela.
  • Masne, dimljeni ili soljene ribe.
  • Sve vrste konzervirane hrane.
  • Mahunarke i jela od kukuruza i prosa zrna.
  • Sirovo voće i povrće sa grubim vlaknima.
  • Čokolade, sladoleda i svježe kolače.
  • Gazirana bezalkoholna pića, kava, kakao, nerazrijeđen sok i previše hladna pića.

Dijeta 5 Tabela: lista proizvoda, meni, recept
Dijeta 5: sto meni za tjedan

Izbor proizvoda je dovoljno širok, dijeta 5 predlaže raznolik jelovnik za tjedan. Dijeta 5, koji recepata mogu biti vrlo ukusna i hranjiv, daje priliku kuhati raznovrsna jela. Morate odustati samo od štetnih proizvoda. Jedan primjer pogodne jelo:


Recept za dijetu 5: bujnom proteina omlet u pećnici

Odvojite žumanca od bijelaca. Beat proteina sa malom količinom mlijeka. Dodajte so po ukusu. U ovom trenutku, zagrijati pećnicu. Sipajte mešavinu mleka proteina i za pečenje, koji stavi u posudu s vodom. Stavite u pećnicu i pecite oko pola sata.

Udio u društvenim mrežama:

Povezani
Dijeta za kolitisDijeta za kolitis
Dijeta za pankreatitis: pravo dijeta pacijentDijeta za pankreatitis: pravo dijeta pacijent
Dijeta za pankreatitisDijeta za pankreatitis
Dijeta za gastritis i pankreatitisDijeta za gastritis i pankreatitis
Dijeta na holecistitisDijeta na holecistitis
Dijeta s akutnog pankreatitisaDijeta s akutnog pankreatitisa
Dijeta za duodenitisomDijeta za duodenitisom
Dijeta za gastroduodeniteDijeta za gastroduodenite
Korisne proizvode za pankreasKorisne proizvode za pankreas
Ishrane tokom pogoršanje pankreatitisaIshrane tokom pogoršanje pankreatitisa
» » Dijeta 5 Tabela: lista proizvoda, meni, recept
© 2018 bo.herinhap.ru