Dijeta Tabela broj 9: opis, meni

Dijeta Tabela broj 9: opis, meniDijeta №9 - poseban režim ishrane dizajniran za medicinske svrhe Sovjetskog dijetetičar Michael Pevzner. Glavna svrha ove dijete je tretman i prevencija šećerne bolesti raznih vrsta i stupnjeva težine. Već dugi niz godina, ishrani dijetetski sto №9 prošli neke promjene, i raznih modifikovanih verzija imenovani su doktori pacijentima sa težim oblicima šećerne bolesti, kao i za liječenje pretilosti ili metaboličkih poremećaja.

Osnovnih uvjeta kako bi mogli koristiti dijeta broj 9:

  • Normalne težine ili nešto viška
  • Djelimično potreba za inzulinom (injekcija od 0 do 25-30 jedinica po danu)

U nekim slučajevima, čak i sa dijetom:

  • U bronhijalne astme
  • Kod reumatoidnog artritisa
  • kada dijateza
  • Kada različite alergijske manifestacije
  • Ako to utiče na zglobove zarazne prirode

dodatne pogodnosti

"Deveti dijeta" je dobro, kako bi se prilagodili metabolizam masti u organizmu i da obnovi procese vode i elektrolita. Ako ste upravo za njom šećera u krvi vraća u normalu, smanjuju holesterol, oteklina, krvni pritisak postaje normalno.

Dijeta Tabela broj 9: opis, meni

Podsjetnik - osnovni principi i opis ishrane №9

Prije svega, moramo napomenuti da je članak predstavljen u obliku dijetalna hrana sadrži minimalnu količinu kalorija. U principu, za jedan dan na dijeti treba da unose samo malo preko 2000 kalorija (1900-2200 kcal). Ova vrijednost energija je uglavnom zbog činjenice da hrana sadrži masti i ugljenih hidrata, koji su probavljive.

Doktori preporučljiva za ovu dijetu da smanje unos hrane, u kojem sastavu složenih ugljikohidrata i biljnih masti. Ali što se tiče proteina, tu je njihov broj bi trebao biti veliki - opet puno ovisi o vrsti bolesti i starosti osobe.

Ako kuhati slatkih jela, bolje je zamijeniti šećer analoga istih, zaslađivači poput sorbitola, ciklamat ili aspartam.

To je također imati na umu da se sve hrana je broj 9 na dijeti sadrži minimum tzv ekstraktivne materije, holesterol. Ali je maksimalno - vitamine, Lipotropic tvari i sadržane u sir, riba, voće i žitarice vlakana.

Dijeta Tabela broj 9: opis, meni

Šta mogu jesti na dijeti 9

  • Meso (lean teletina, govedina, janjetina, meso kunića) i perad (piletina, puretina). Također dozvoljeno prijem nemasnog kobasice i kuvano jezik. U nekim slučajevima, možete jesti jetru.
  • Od masti koje mogu: biljno ulje (isključivo za posuđe), istopljeni puter i bez soli.
  • Kruh i neke proizvode od brašna - sve ne više od 300 grama dnevno. Pšenica (brašno mora biti klase II), mekinje, raž. Dozvoljena upotreba nesdobnoe proizvoda.
  • Prvi jela: juhe (uključujući vegetarijanske i repa), boršč, okroshka, zobene pahuljice uz ribu i meso. Također dozvoljeno čorba sa gljivama, mesa, ribe ili povrća.
  • Kuvana ili pečena riba - samo lean. Konzervirane u umaku od rajčice ili njihove vlastitom soku.
  • Mlijeko i mliječni proizvodi: nemasni sir, sir, svježi sir i vrhnje, kiselo vrhnje u malim količinama, mliječnih proizvoda (fermentirani pečena mlijeko, Ayran, kefir).
  • Kajgana i omlet (proteina). Žumanca - tek nakon konsultacija sa lekarom.
  • Žitarica kaša - ali ovdje je potrebno u skladu sa količinom ugljenih hidrata, a ne prelazi normu
  • Povrća. Treba imati na umu da određene vrste od njih imaju mnogo ugljenih hidrata, tako da je neophodno da se izračunati iznos povrća u skladu sa dnevno stopa korištenja.
  • Voće i bobice (slatko-kiselo), voćnih napitaka bez šećera.
  • Hren, paprika, začini, senf - samo u strogo ograničenim količinama.

To ne možete u ishrani №9

  • Slatki proizvodi, kolači (posebno lisnato tijesto)
  • Masne prvog i drugog jela, rezanci s mlijekom, griz
  • Patka, guska, mesne konzerve, dimljeni proizvodi, gotovo sve vrste kobasica
  • jaje
  • masne ribe
  • Tjestenina, riža
  • Slatkiši, džemovi, sladoled, torta
  • turšija
  • Grožđa i druge slatke sokove, soda
  • začinjena jela

Primjer dnevni meni u ishrani №9

Doručak: nemasni sir + mlijeko, heljda, čaj. Nakon nekoliko sati: ukuvano pšenične mekinje.

Ručak: juha od kupusa sa suncokretovo ulje, kuhano meso, voćni žele sa zamjena šećera i Braised šargarepe.

Večera: Svježe jabuke, kupus šnicla, pečena riba s mlijekom (pre-čir), čaj.

Prije odlaska u krevet - šolja jogurta.

Dijeta Tabela broj 9: opis, meni

Udio u društvenim mrežama:

Povezani
SinovitisSinovitis
SIOFOR mršavljenjeSIOFOR mršavljenje
Orah dijetaOrah dijeta
Dijeta za gihtDijeta za giht
L-tiroksin za mršavljenjeL-tiroksin za mršavljenje
Diet № 8Diet № 8
Dijeta 5 stoDijeta 5 sto
Anafilaktički šokAnafilaktički šok
Dijeta za PevznerDijeta za Pevzner
Jaje dijeta za 14 danaJaje dijeta za 14 dana
» » Dijeta Tabela broj 9: opis, meni
© 2018 bo.herinhap.ru